| Dexteo a întrebat:

deci am cumparat un mercedes c220 din 2001 cu 5300€, arata ca si noua, masina initial indica in bord 183.000 km... dupa doua zile am aflat ca are 300.000km...cat poate duce acel motor de 2.2 diesel? am platit mult pe ea? mersi mult

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde in ce stare ai luat masina. Daca singura problema este cea cu km parcursi si masina nu are alte probleme nu ai dat mult 5300 de euro, cu conditia sa fie inmatriculata. Referitor la cei 300.000 de km motoarele diesel de la Mercedes le poti duce intr-un milion de km daca le intretii cum trebuie si le schimbi toate consumabilele la timp!

6 răspunsuri:
| rossi46 a răspuns:

Daca proprietarul i-a schimbat uleiul la timp, a fost un ulei de calitate si a avut grija si de celelalte consumabile, atunci ai toate sansele ca nepotii tai sa te duca pe ultimul drum cu ea! Cel mai recomandat e sa-i faci o constatare la un service bun, eventual chiar la Mercedes.

| 9gygy a răspuns:

La diesel de 2, 2 si mai ales de calitate ca Mercedes, 300000 km e putin pentru a ii face o segmentare. Testul de compresie iti va spune daca e nevoie de segmentare sau nu, dar nu iti va spune si cat poti sa mergi pana la segmentare. De platit nu ai paltit mult. Sa o conduci sanatos!

| Homye18 a răspuns:

Probleme nu ai putea avea cine stie ce. La fel ca si pret nu ai platit foarte mult, dar un motor la vreo 300.000 de km are nevoie de 'mai multa' atentie decat un motor de sa zicem 100.000 de km. Du-te intr-un service sa se uite mecanicii pe la ea sa-ti spuna daca urmeaza sau nu sa te lase ceva. Eu unul as recomanda la 300.000 de km sa faci o segmentare motorului in ciuda faptului ca este destul de scumpa o astfel de interventie, dar mai prelungesti "viata motorului" Bafta.

| octavian1992 a răspuns:

Cum a spus si furtuna diesel daca le intretii motoru de Mercedes te tine o viata dar buba la ele este rugina in rest motorul la 300.000 km stai lin merge pana un milion si mai bine

| Adi2ro a răspuns:

Taicamio are exact acelasi model, acelasi an daca nu ma insel. 5100 nu e mult. Chiar mi se pare un pret bun daca e in stare buna masina. Cat de kilometrii... stii cum e la nemti, daca o intretii si nu o calci ca nebunul te poarta o viata. Poti incerca un service (de incredere) sa se uite putin in interior dar eu zic ca nu ar trebui sa ai probleme. A noastra merge super happy Si tatal meu calatoreste mult.

| 25082012 a răspuns:

Salut... pai motorul duce daca ai grije de el si ii dai tot ce ii trebuie fara sa iti bati joc de el adica. liniute. drifturi. sau intoarceri cu frana de mana, duce mult un prieten de-al meu a avut unu si la dus pana in 800.000 km si arata ca nou si cand la vandut. bafta sa ai noroc de el si sa fie bun.