| nicusor222 a întrebat:

Eu folosesc telefonul meu ca GPS la masina.
Cum procedati voi sa nu stricati bateria telefonului?
Eu am incarcator auto si il bag la incarcat si sta chiar si cand se face 100%...
Esti bine ce fac sau trebuie sa il scot de la incarcat.
Cum procedati. Msk.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca telefonul este de calitate, atunci incarcarea trebuie sa opreasca la atingerea nivelului de 100%, cand si afiseaza "bateria incarcata".
La asemenea telefoane, chiar daca ramane conectat la incarcator, bateria va functiona, iar din incarcator doar se va completa curentul consumat.
Ca urmare, se pot tine conectate in permanenta la incarcator, iar bateria nu va pati nimic.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Telefoanele noi stiu sa se protejeze cand stau la incarcat mai mult decat e cazul. Toate telefoanele pe care le am avut au stat mereu toata noapte la incarcat si au mers destul de bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu il tine in soare, mai ales vara.

| Raducons a răspuns:

Nu are nimic chiar daca este 100% incarcat, mai ales ca este folosit telefonul in timpul ala, deci nu se solicita bateria.

| nicusor222 explică:

Va multumesc din suflet tuturor.
Dau fundita, dar dupa cum stiti cu parere de rau nu pot sa dau mai mult de o fundita.

| addy200 a răspuns:

Foarte repede se consuma bateria la telefon cu GPS-ul. O să ți-o strici oricum. Sugestia mea ar fi să îți cumperi un GPS că nu e atât de mult.

| Alealessia a răspuns:

Când se face 100% îl scoți de la încărcat și când ajunge la 15% sau mai puțin îl conectezi iar

| ion123i a răspuns:

Probabil ca sta prea mult la incarcat.
Achizitioneaza o alta baterie pentru telefon.