| CipriTD a întrebat:

Eu la ATV am ITPul expirat si n-am nici asigurare la el. Daca ma opreste politia si ii spun ca nu am actele la mine, are cum sa verifice daca am itp sau scap doar cu o amenda ca nu am actele la mine?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asigurarea o poate verifica oricine, dupa numarul de inmatriculare, iar ITP-ul dupa seria de sasiu.
Deci pe langa amenda pentru ITP, RCA, si retragerea placutelor de inmatriculare, vei mai primi inca o amenda, pentru neprezentarea documentelor. Totalul amenzii sare bine de 1000 de lei, si va trebui sa duci ATV-ul pe platforma (sau cu o duba) pana la RAR, sa ii faci ITP-ul acolo, ca sa primesti din nou numerele.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca are cum sa verifice, politia are acces la bazele de date ale RAR si firmelor de asigurare.
Te sfatuiesc sa nu circuli asa pe drumurile publice, sunt 2 amenzi foarte mari si retinerea certificatului de inmatriculare.

| Simpatic a răspuns:

Banuiesc ca scapi cu amenda, dar nu esti tu oare un pericol public, eu pe cei fara asigurare sau ITP v-as aresta sincer, si vezi ca am fost obiectiv nu ma refer doar la atv, motocicleta sau auto ci la tot segmentul de soferi poate sa fie si raba.
Dar daca esti implicat intr-un eveniment rutier chiar daca nu vei fi tu vinovatul atunci sa te vad pe unde scoti camasa ca iti iei dosar penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ambele se pot verifica online fara probleme dupa seria de sasiu