| Ioan988wk a întrebat:

Salut, imi poate spune cineva cum este mai ieftin sa cumpar eu filtre si ulei pentru schimbul de ulei la masina sau sa cumpere service-ul toate acestea?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In 95% din cazuri iesi mai ieftin sa cumperi tu piesele. In plus, am intalnit situatii in care serviceul a incasat o piesa premium si a montat un noname.

| Simpatic a răspuns:

Cum zice Tornadol, pe langa acestea niciun service serios care lucreaza legal si corect nu accepta ca clientul sa vina el cu piesele si accesoriile in 'traista', nu de alta dar nu poti oferi factura si garantie pe piese aduse din exterior nu?
Costurile nu pot fi mai mari la piese decat in online pentru ca serviceurile au contracte cu distribuitori si uneori preturile s-ar putea sa fie chiar putin mai mici decat in online sau la magazine de piese auto!
Cine lucreaza in schimb cu materialul clientului? serviceurile obscure, multe dintre ele nici nu sunt inregistrate fiscal pe undeva!
Deci faci o alegere bune tinere ca merci la un service autorizat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde daca ai masina la service sau la un garaj.
In general, e de preferat sa-i lasi pe ei sa le comande.
Eu lucrez la garaj, nu ma intereseaza afacerile cu piese, am un magazin la care trimit mesaj cu toate piesele necesare, apoi merge omul sa le plateasca, sau imi lasa mie bani pentru ele.
Altii fac comanda direct la distribuitorii de piese, sau tot la magazine, dar prin card de fidelitate, au procente, etc. Aia se supara daca le duci tu piesele.
Mie poti sa-mi aduci si piese de pe Aliexpress, n-am treaba. Insa daca facem comanda impreuna, iti pot recomanda piese mai potrivite, in special cand vorbim de uleiuri; clientii de obicei cumpara porcarii cand dau ei comanda.
Dar stiu si foarte multi mecanici care habar n-au sa aleaga un ulei, ii depistezi dupa clasicul "10W40 ca are multi kilometri".

| relian a răspuns:

Mai bun ar fi sa puna serviceul materialele, ei le cumpara m ai ieftin decat ai cumpara tu.
Dar daca nu ai incredere in ce pun ei, atunci cumpara tu filtrele si ulei, dar vezi stai linga ei sa puna ce duci tu, nu sa iti bage cine stie ce ieftineala de la tine si pe alea tale daca iei ceva scump sa le opreasca ei.

Daca nu poti sta acolo sa vezi ce pun ei, nu stiu ce sa zic, pune tu acasa, asta daca te pricepi.Eu schimb singur toate acasa, as putea sa merg si la service, aici ma lasa sa vad ce pun, am chiar si prieten care se ocupa cu asa ceva, doar ca el nu are ce ulei pun eu la masina, asa ca schimb singur acasa.

In cazul in care nu ai acces sa stai linga cei care fac lucrarea sa vezic e pun, lasi pe ei sa puna de la ei, o sa iesi mai ieftin, aia cumpara de la dealeri, cumpara cantitati mari si iau mai ieftin decat ai lua tu de oriunde.

| MarianWLF a răspuns:

La service primesti de la inceput lista cu partile necesare schimbarii si pret, dar nu e mare diferenta de pret daca le cauti tu, o duci direct, e cel mai ok.

| goguPatent a răspuns:

Depinde pe la service faci asta. De obicei ei câștigă din manopera nu din ados la piese.