| zurghii a întrebat:

Salut,

la o motocicleta, cand lasi acceleratia din mana, ea ramane accelerata sau se invarte inapoi?
Pentru ca vedeam lume pe motocicleta, multumeau cu mana dreapta, astfel lasand acceleratia, dar motocicleta nu pierdea din viteza.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Scoți din viteză, iei mâna de pe ghidon și merge inainte

| UserNormal a răspuns:

Daca incetineste cand nu se mai accelereaza, inseamna ca asta este frana de motor, deci cred ca frana de motor nu a fost actionata, chiar nu stiu daca e asa

| AlexKnZLCS a răspuns:

Accelerația motocicletei este similara cu pedala de accelerație de la mașină. Accelerezi pana la o anumita limita iar dacă iei mana de pe aceasta, motocicleta nu va mai accelera și va reveni singura la poziția inițială. (Probabil acele persoane lăsau motocicleta pe liber deci prin urmare nu exista frână de motor)