| MaximSpeed a întrebat:

Salut,maine sustin examenul pentru traseul auto categoria B si am foarte mari emotii, eu dau intr-un orasel si as vrea sa imi spuneti cate ceva despre acest examen (nu am mai dat pana acum)

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

"Cate ceva" despre examen ar fi trebuit sa-ti spuna instructorul. Sper ca i-ai pus atatea intrebari astfel incat sa nu mai ai nicio nelamurire. In rest, ce pot sa-ti zic, fii atent la drum, in special la trecerile de pietoni, pastreaza distanta atat fata de masina din fata cat si fata de cele din lateral, acorda prioritate cand trebuie, nu te grabi, nu brusca comenzile si nu uita sa semnalizezi. Aplica ceea ce ai invatat la scoala de soferi si totul va fi in regula.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca te urci la volan pe partea stanga permisul e ca si al tau.

| TCosminn a răspuns:

Nu te prosti. E doar un examen auto, nu e moarte. Asa va fi si cu bacul daca nu l-ai dat pana acum, mare tam tam pana la proba contrarie. Dupa ce o sa il iei o sa ti se para penibil ca ai avut emotii. In general fii atent, politicos in trafic, nu uita sa te asiguri des in oglinzi, inainte de schimarea de banda, inainte de inrarea in intersectii sa iti alegi dinainte banda de mers, dupa ce ai semnalizat intentia si te-ai asigurat. Fii sigur pe tine si ferm. Nu brusca masina si mai ales grija la pietoni. Daca am uitat ceva sunt sigur ca o sa te descurci tu cu ce am uitat eu. Mult succes iti doresc!

| nuestenimic a răspuns:

Incearca sa nu ai emotii indiferent cu ce examinator o sa cazi dar ai grija ca sunt alti care o sa te testeze sa vada ce ai face si fi atent cu prioritatea cel mai important lucru si ai grija sa nu-ti traga de volan sau sa-ti puna frana pentru asa ceva te cade acum depinde de EXAMINATOR si instructorul cum te-a invatat. (BAFTA SI SAL IEI)

| Atrielle a răspuns:

Salut. Eu iti sugerez sa conduci mai incet (30-40km/h) ca sa poti sa fii atent. Sa te asiguri neaparat si sa te vada si el ca te uiti in oglinzi (misca un pic capul), sa semnalizezi, sa nu uiti de faruri, de centura. Si cel mai important: sa nu te contrazici cu polițistul si sa respecti regulile de circulație. Nu te baga la depasiri daca nu esti sigur pe tine. Multa bafta!

| MaximSpeed explică:

Mie imi este frica sa nu ma emotionez sau sa ma pierd sa incep sa tremur