| razyorijinal a întrebat:

mergeam azi cu scuterul (yamaha aerox) si la semafor am observat o problema: curgea ulei! Curgea prin furtunul care face legatura dintre rezervorul de ulei si cutie( sau acolo unde se raceste aerul, nu ma pricep)(pe partea cu toba).
intrebare/i:
1. e normal sa curga incontinuu prin furtunelul respectiv?
2. daca e normal, de ce cutia aia in care e bagat il respingea?
3. cum pot rezolva?
va rog

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Razy, demontezi capacul de pe partea dreapta carter. Acolo ai volanta si statorul si pompa de ulei.Din rezervorul de ulei, prin tub uleiul ajunge in pompa. Din pompa pleaca un alt tub de ulei ce ajunge in partea de jos a carburatorului, in partea stanga a acestuia! Este normal ca uleiul sa vina din rezervor catre pompa, tu trebuie sa verifici angrenajul pompei de ulei daca nu s-a uzat, trebuie sa verifici daca pompa lucreaza, daca impinge uleiul spre carburator! Demonteaza saua, plasticurile si controleaza daca nu-i piscat vreun tub pe tot circuitul de la rezervorul de ulei-pompa, pompa-carburator!