| LRS a întrebat:

Mi-am cumparat recent un casetofon JVC, functioneaza, se aude bine, dar cand pornesc farurile/pozitiile lumina de la el scade. Din ce am mai gasit unii au spus ca s-ar putea sa fie alternatorul sau ceva de genul si ca pierde curent. Ce-i drept stiu sigur ca are legatura cu curentul din masina deoarece multe becuri imi merg cand vor. De exemplu, cateodata cand o deblochez mi se aprind doar semnalizarile de pe partea dreapta (desi semnalizarea merge fara niciun fel de problema in restul de cazuri), becul din portbagaj se aprinde cand vrea el si nici becurile din usi nu imi functioneaza, cineva mi-a mai spus ca asta s-ar putea si sa fie din cauza ca nu e cheia originala, adica cea briceag. Ce ar putea fi?

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Doua probleme din ceea ce ai expus: Nu ai masa intre motor si caroserie. Doi: Pentru alimentare ai doua fire pe care trebuie sa le alimentezi cu plus. Pentru lumina aparatului ai un fir de culoare portocalie care se leaga la pozitie, alimentare.

Bula
| Bula a răspuns:

Problema este de la invechirea si oxidarea contactelor de la capetele cablurilor.
Trebuie inceputa verificarea de la alternator - incarcare - baterie (pentru a asigura incarcare corecta), dupa care verificat panoul de sigurante si fiecare capat de circuit (mai ales care nu functioneaza).
Este munca de specialist, dar trebuie facut, incat la contacte proaste se pot forma scantei, care pot aprinde masina!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu o duci matale in servis? Acolo sunt specialistii.