| anonim_4396 a întrebat:

Peste 2 luni ma inscriu la scoala de soferi? Care sunt demersurile? Ma inscriu, fac dosarul si dupa pot conduce pe drumurile publice cu instructorul in dreapta sau trebuie sa sustin un test? Am citit pe un alt site si multi ziceau ca trebuie sa dau sala mai intai si dupa pot conduce pe drumurile publice cu instructorul si sunt confuz. Pana la urma, cum este? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| MValentin a răspuns:

Cum a fost la mine: iti voi spune doar ce stiu nu o sa ma bag in acte etc.
Te inscrii la o scoala de soferi, domnul instructor iti va face niste acte pentru dosar si te va trece in baza de date astfel sa nu fie problema incat cand vei conduce fara permis cu el de fata.
Okay lasand acestea, dupa ce se realizeaza inscierea te va chema peste ceva zile la ore de condus. Pur si simplu te va pune la volan si dăi bice?, ai mare noroc daca veti incepe intr-un poligon sau pe un drum fara masini deoarece neaparat trebuie sa înțelegi si tu de ce apasă el ambreajul ici colo. Asa odata in trafic va fi putin mai dificil.
Daca ai ghinion (depinde si zona) inainte sa faci ore de condus vei fi obligat sa faci ore de legislație la un departament al lor, adica sa faci simulari de sala la ei si optional va mai explică una alta ca la scoala.
Okay dupa o sa trebuiască sa plătești la DRPCIV sau la CEC ceva taxa dupa cazierul dar e timp, iti va explica el ce va trebui sa faci.
Bafta si uite un pont: citeste cartea de 2 ori, pe urma te uiti pe siteul scoalarutiera la explicații video din anumite sectii ce nu le stii exemplu: primul ajutor sau prioritatea (acolo o sa ai toata cartea explicată in 3D )apoi fa chestionare si orice intrebare ce nu o stii dai copy-paste pe net si vezi explicatia, dupa o memorezi si asa a următoarele simulari o vei stii, apropo sa faci chestionare doar si exclusiv pe siteul drpciv.
La traseu: sa mergi cu 30-35 hai 40, maresti viteza doar daca iti spune polițistul si simti tu ca nu incomodezi prea mult, te asiguri chiar daca nu trebuie si sa fi cat mai relaxat si sigur pe tine in rest e floare la ureche bafta!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cazier judiciar medical psihologic ore de legislatie daca vrei sau inveti acasa din e-drpciv.ro apoi condus examen pc examen de condus o serie de etape

| PainTech a răspuns:

Nu e nevoie sa susti niciun test ca să conduci cu instructorul în dreapta, in niciun caz sala.

Totuși mulți instructori NU VOR să te bage in trafic până nu faci un chestionar cu un anumit punctaj.

Examenele (sala și traseu) le dai la sfârșit, după ce termini cu școala de șoferi. Cel puțin teoretic. De multe ori te programează la sala după câteva ore de condus.

Ca să te bage în examen școala o sa îți dea un chestionar la care trebuie să faci 22 de puncte. Apoi urmează sala și traseul propriu zis

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dai un test de legislatie care confirma ca ai invatat teoria, apoi ai voie sa incepi orele de condus, iar dupa ce le termini dai "sala".

| AlexValentinn a răspuns:

Prima oara te inscrii la scoala de soferi, dupa faci analize medicale si un fel de test, mie mi-a pus niste casti pe ureche si 2 manete cu buton in mana si trebuia sa apas pe ele cand auzeam sunete. Dupa asta, timp de o saptamana m-am dus la legislatie la scoala de soferi, adica raspundeam la intrebari din legislatie. Dupa asta, am inceput sedintele de condus care sunt vreo 15 la numar iar in acelasi timp mai mergeam si la scoala de soferi sa fac teste pentru sala. Dupa aproximativ 2 luni m-am dus sa dau sala, am luat-o din prima si m-am programat direct pe calculator data in care sa dau orasu, dupa aia am dat orasu si gata permisu.