| Zuga a întrebat:

Salut puteti sa imi spuneti si mie niste scoli de soferi categoria A mai ieftinache din Bucuresti (nu conteaza pe ce motocicleta, permisu sa iasa)?

Răspuns Câştigător
| MariuZ a răspuns:

Cred ca cel mai ieftiniei daca negociezi cu un instructor independent. Ii propui sa faci mai putine ore, ca te descurci, ca esti elev/student si nu iti permiti sa dai foarte multi bani, dar e o pasiune pentru tine, etc. etc. Incearca textele de acest gen, ca sigur gasesti unul intelegator care sa iti faca pe plac.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare!
Ce responsabilitatea ai tu sau vei avea tu in trafic daca nici macar scoala nu o poti plati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Zuga / Deoarece ai raspuns in termeni civilizati cea ce este mai rar pe aici, iti explic.
In anii 80 pentru a face scoala de soferi, auto sau moto, la amatori, iti trebuia recomandare de la locul de munca, cu caracterizare, te inscriai si asteptai sa primesti confirmarea.
Asta se poate numi dicatatura. Eu zic ca se numeste responsabilizare. Ideea era sa nu lase pe orice individ sa conduca. Motivul? Masina sau motorul poate fi si este o arma. Pina sa omoare conducatorul poate omori pe multi altii.
Asa s-au gindit ei in perioada aceea, ca cel ce doreste sa devina conducator amator, sa fie angajat, sa duca o viata normala, sa nu fie un " ciudat al societatii ". Dupa aceasta urmau testele medicale iar cele psihologice erau chiar " belea ".
Un om care era angajat se presupunea ca este responsabil de faptele sale, este constient ce trebuie sa faca, poate are si o familie de care tine cont, are si banii necesari pentru a intretine un mijloc de transport ...cam asta era ideea.
Acum orice ciudat poate lua carnet si problemele facute de ei in trafic sint la toate jurnalele.
Cam asa sta povestea...
Sa mai spun ca in ultimii ani pina la revolutie, director la scoala de soferi din Bucuresti ( Ilioara )era un fost director de liceu. Te citea din ochi, iti citea gindurile si mintea ...greu de trecut de el.

| Zuga explică:

Ce treaba au bani cu responsabilitatea crezi ca dau 8-10 mil pe scoala devin mai responsabil?

| Zuga explică:

1. Am inteles ce vroiai sa spui dar ce spui tu se intampla in 80 suntem in 2010!
2. Tot nu mi-ai raspuns concret la ce am interebat crezi ca daca fac o scoala de soferi de 8-10-15 mil ma face mai responsabil, sa fim seriosi, (interesu poarta fesu) toti urmaresc MONEY pe prea putini ii intereseaza cu adevarat si pe aia pe care ii intereseaza au preturi BUMM pe care nu mi le permit. (ce ar trebui sa fac sa numai dau de permis pentru ca nu imi permit sa platesc un anumit pret dat de acei oameni care chiar vor sa faca treaba)?

PS nu vreau sa ma cert cu nimeni sunt discutii cu opinii/dezbaterii pe dif probleme (d-asta se numeste TPU )