| Mabateelectrica a întrebat:

Recent am decis sa fac becul notat cu G din bord de la un tractor u445.Am cumparat releul respectiv de tip 1610 le-am legat ca in schema.
De la borna c alternator la borna 85 la releul intermediar 87 si 86 legate intre ele si duse la sigurante si din sigurante la borna 30 la comutator incalzire si pornire de la borna 30 la becul respectiv si masa undeva pe capotaj. Becul se aprinde insa nu se stinge.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ceva nu ai facut bine sau mai sunt piese arse pe acolo, este ca atunci cand legi becul pe direct nu il poti stinge ramane nonstop aprins, poate releul nu comandă din cauza altor componente defecte, ca releul trebuie sa se comporte ca un intrerupator inchis deschis, dar daca el nu primeste un impuls nu stie ce sa faca si da eroare, tractorul trebuie dus in service auto la un electrician autorizat si el va descoperii defectiune si o va remedia, ei au in atelier scule speciale piese originale.

| Lidia09 a răspuns:

Interesant, de așa cazuri încă nu am auzit. Întreabă de un specialist care se pricepe