| usernameinvalid a întrebat:

Salut, sunt pe cale de a cumpara o masina inmatriculata Ro, nu o sa merg pe strazile romaniei mai mult de 2 saptamani, o sa fiu obligat sa am taxele platite la zi chiar daca o sa plec in alta tara?
Este atat de greu cum se spune sa faci un drum de 2000 km ( ex. chiar si cu 4 - 5 opriri de 2 ore )?

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Normal ca trebuie.la granita iti va cere actele masinii, asigurare, etc. drumul este ok cu opriri, noaptea cam obosesc ochii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Rovigneta o platesti atat timp cat circuli pe strazile din Ro, daca circuli in alta tara platesti taxele din tara respectiva.

impozite, rca le platesti indiferent de unde circuli cu masina

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu este greu, este foarte obositor. Drumul prin Romania este mai greu pana la iesire iar de acolo o tii doar pe autostrazi. Problema e ca pe autostrazi intervine la un moment dat o stare de amorteala, stare care se instaleaza fara sa-ti dai seama si care este foarte periculoasa. Ar fi indicat sa nu faci mai mult de 1000 km/zi in afara si 500 km in Romania fara sa dormi cateva ore.

| marian7474 a răspuns:

Trebuie sa ai asigurare rovinieta si itp valabil e mai greu sa iesi din rominia afara sint autobenzi nu iti dai seama cind faci 100 km

| usernameinvalid explică:

Da, desigur o sa am toate taxele achitate inainte sa ies din Romania si mai ales asigurarea care este logic ca trebuie platita an de an, ma refeream sa zic dupa un an... nefiind in tara rovinieta o sa fiu nevoit sa o platesc in continuare?