| GennJayJay10 a întrebat:

acum cateva zile mi-am incredintat masina unui bun prieten eu nefiind in tara.Acum,acasa ajuns,cam ieri asa.Am zis sa plec putin la cumparaturi, dar surpriza masina nu intra in treapta 3. Cand l-am intrebat ce i-a facut a zis ca a facut un sunet ciudat si dupa nu a vrut sa mai intre nici la el, nu a vrut sa imi spuna ce i-a facut.As dori sa intreb pe cineva care se pricepe sau a mai patit daca, i-a facut el ceva sau e o problema comuna, se poate repara rapid si ieftin sau schimb toata cutia de viteze? Masina este un vw passat(2005-2010) 1.9TDI In 5 trepte.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Trebuie schimbata toata cutia. Asta e singurul raspuns la care noi, putem sa-ti garantam ca va remedia problema.

Adevarul e ca totusi, pui intreabrea asta pe net, noi nu avem cum sa vedem, sa verificam sa vedem cum e problema si totusi astepti o rezolvare.
Du-te la cineva de specialitate, doar el te poate ajuta.
Noi mai mult te derutam, poate fi o simpla piesa defecta, un sincron, sau poate fi stricat intreg ansamblul, doar un specialist iti poate spune.
Cat despre aparitia defectul, nu ai de unde stii, din cate am inteles acel model mai avea uneori probleme la cutia de viteze, la un anume rulment dar nu cred ca aceasta ar fi problema.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ti-a blocat ori rupt ambreiajul.
Cheama un mecanic acasa sa o verifice sau ia-o pe o masina cu platforma si du-o in service, ca nu o poti folosii asa cum este.

| GennJayJay10 explică:

Multumesc pentru indrumari!

| vlad123789 a răspuns:

Din multe chestii se poate intampla, fa ti o programare la reprezentata sa iti faca un control si testerul iti spune exact ce ai de facut!

| vlad123789 a răspuns:

Is multe chestii care pot duce la acest defect, cel mai bine iti faci o programare la reprezentanta is testerul nu te minte niciodata!