| Loghin0Mihai19 a întrebat:

Salut TPU, am o dacia 1310 și am o mica problema ci ea, circulam cu ea aseară si am pus semnalizarea sa fac dreapta, și în loc sa ticăie normal, ticaia foarte rapid iar semnalizarea nu mai funcționa, a trebuit sa o pun de vre o 4 sau 5 ori ca să meargă, avea momente în care o puneam, mergea puțin, iar apoi iar începea sa clickaie, iar când maneta de semnalizare era scoasa la 0, se mai intampla sa se aprindă toate luminile masini, vreau sa o duc zilele astea la un mecanic sau ceva, dar pana atunci, are cineva idee ce ar fi chestia asta sau ce ar trebui sa însemne? Masina este foarte bună și rar stricaciosa, dar totusi am sa adaug 2 mențiuni, prima ar fi ca bateria mașinii are 8 ani, și a 2 a ar fi ca acum 1 zi I am montat un radio. Voi ce părere aveți?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Du-o la un electrician auto, nu la un mecanic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie verificat traseul. E ușor la Dacie, totul este accesibil și clasic, "pe direct", fără relee separate de alimentare.
Radioul poate avea legătură cu luminile, doar dacă s-a conectat (greșit) firul de sincronizare cu iluminatul bordului.
In prima fază, aș testa un alt bloc de lumini (manetele din stânga volanului), iar dacă problema persistă, aș merge la releul de semnalizare (mai ales la fire/mufa).

| Ioan3005 a răspuns:

Salut
In mod general, când bateria e slabă, toate luminile se aprind ( ca un pom de Crăciun )
Dacă o semnalizare pâlpâie repede, in mod general un bec e ars sau face un contact fals

| Loghin0Mihai19 explică:

Am uitat sa menționez ca masina e din 98