| Stefa0072004 a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare: daca cineva a lucrat in Delivery (Glovo) pe o masina inchiriata de la glovo, stie cineva cat costa inchirierea la o masina electrica pe zi sau pe saptamana (6 zile pe saptamana)? De preferat autonimid epeste 150 km

2 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

Programul nu mai este valabil. Era undeva la 200 lei pe toată săptămâna. Te ocupai singur de încărcare deci plăteai ( sau nu ) curentul mașinuței. Acum, sfatul meu este sa închiriezi mașina pe OLX de la oamenii care închiriază mașini special pentru glovo. Sunt mașini de oraș, gen smart, Matiz, Ford Ca etc care nu au consum mare. Prețul este undeva la 250-400 lei pe săptămână și nu îți trebuie decât contractul de la glovo. Te ocupi singur de benzina / motorina și poți să o folosești și în scop personal.

| Korkodeln a răspuns:

Glovo a avut in contract cu eMobility in care aveau niste scutere carosate care aratau a mini-masini in '22-'23, nu cred ca mai au acum contract cu ei si oricum ca sa participi trebuie sa te inscrii in programul pilot (cand/daca mai au) si criteriile de selectie erau destul de stricte. Acest program pare ca s-a incheiat dar eMobility ofera in continuare aceste masini la inchiriat, la preturi destul de bune (considerand ca incarcare e inclusa in pret) dar numai personelor juridice (rebuie sa ai S.R.L sau IF) si numai in Bucuresti din cate stiu:

https://e-mobility-rentals.com/......n-ride-b1/

Mai sunt si cei cu flote, care au masinile lor si contract cu Glovo, dar majoritatea se feresc de electrice.