| SanduStoica123Sandu a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare.
Masinile full electrice au pompa de apa si pompa de servo directie?
Astept raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pompa pentru directie nu mai au nici masinile noi pe motorina sau benzina.
Astea electrice sigur nau pompa pentru directie.
Pompa de apa, au toate masinile, inclusiv astea electrice.
Pompa de apa la masinile electrice circula apa calda sau rece acolo unde este nevoie, sa raceasca sau incalzeasca bateriile, sa raceasca motorul, invertorul, ori sa faca caldura in cabina.
O mai raci sau incalzi si alte componente, astea stiu sigur cas racite sau incalzite.

Apa este in amestec cu antigel ca si la masinile cu motor benzina sau motorina.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si pentru ce sa aiba pompa de apa, sa stropeasca motorul?
O pompa de apa poate fi cea de la spalarea parbrizului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu au pompa de apa că ce sa facă cu apa?
Probabil nici pompa de servo că probabil au direcție electrica

| sierra1 a răspuns:

Directia e (servo) electrică. Pompa de apa o fi pentru conducător să bea din mers

| ValentinMihai78 a răspuns:

Caută fișa tehnică a unui vehicul electric și vei afla că nu au fluide, pentru că folosesc electrica și electronica masiv.