| Ionut97CV a întrebat:

Am o motocicleta Aprilia RS 49cc 2007. Si am cam avut probleme cu ea. Prima data mi-sa inecat groaznic cand s-a rupt ceva de la rezervor. Cu greu, dar am rezolvat si pornit-o. Apoi tot pornea greoi pot spune. Mentionez ca doar in viteza, nu vrea la automat, desii are baterie noua. Mi-s-a rupt o clapeta de la muzicuta, dar am inlocuit-o. Degeaba...nu vrea sa porneasca. Iar camd mergea facea un zgomot foarte puternic, de segmenti cred si nu iti mentinea relantiul, oricat il reglam. Imi puteti da o idee ce are? Trebuie reglat carburatorul sau ce altceva? Si pe langa asta, daca imi puteti da o adresa de unde ii pot cumpara un set de 80 sa se potriveasca ei, segmenti si pinion mai mare. Am cautat, dar nu sunt sigur. Fundita! Multumesc!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu greu ai rezolvat un motor inecat? laughing
Cand aveam mobra, se ineca la 2 din 3 porniri. In ultima vreme, ca sa nu mai stric filetele de la bujii (chiulasa foarte proasta la ele), desfaceam evacuarea, invarteam motorul pana era cu pistonul jos, aprindeam bricheta, bagam flacara acolo, facea un "buf" de-mi parlea puful de pe mana (13-14 ani), puneam evacuarea la loc, si urmatoarea pedala o lua. La fel si aia, impinsa pornea imediat, la pedala mai greu.
Probabil ai acte la motorul asta, vezi exact ce scrie la "tipul motorului", si in functie de ala, gasesti set.
E foarte posibil sa fi rupt un segment, sau sa fie iesit boltul de la piston, daca se aude un zgariat in motor.