| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă la plecarea de pe loc. Ai mei mi-au cumpărat un Volkswagen Golf 4 pe benzină. La şcoala de şoferi am condus un Opel Corsa diesel. La şcoală nu am avut probleme mari cu condusu. Când am vrut să plec de pe loc cu maşina primită de la ai mei am observat că nu pot pleca de pe loc cum plecam cu cea de la şcoala de şoferi. Mi se opreşte maşina şi mie îmi este teamă să mă mai urc in ea. Vă rog să mă ajutaţi ( sunt încă începător ).
Dau fundă şi vot pentru cel ce mă poate ajuta.

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. tureaza motorul pana la acea turatie de "cuplu maxim" indicata de producator. 2. elibereaza cat mai lent pedala de ambreiaj. 3. dupa ce masina s-a pus in miscare redu putin turatia, apoi reancepe sa o cresti pana putin peste turatia de cuplu maxim si fa schimbarea de treapta. 4. asa procedezi pana ajungi in ultima treapta.
Bafta deasa si succes

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca ai probleme, plecarea de pe loc la benzina e diferita de diesel. Procedeul e acelasi insa, trebuie doar sa o accelerezi mai tare

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu uita ca : la schimbarea de treapta sa eliberezi edala de acceleratie.
Succes maxim!

| farryx a răspuns:

Stai cateva minute si obisnuieste-te cu acceleratia masinii tale, apoi cu ambriajul. trage frana de mana, baga in a intaia si da drumul usor la ambreaj pana face cuplu, iar usor accelereaza. repeta treaba asta pana incepi sa inveti masina, dupa nu ar trebui sa mai ai probleme deloc

| raducristian1 a răspuns:

Cand te inveti cu masina pe benzina, cu diesel-ul nu ai probleme, insa cand este invers este mai dificil putin. Te-ai invatat cu masina pe motorina si pornirile de exemplu le puteai face doar din ambreiaj. La benzina trebuie turata putin ( aprox. 1500 turatii +- ) Incearca mai multe porniri pana te inveti.