| costin007 a întrebat:

Salut TPU, am o problema legata de xenon la masina, lumina de la bec uneori pare mai puternica, alteori pare ca scade din intensitate, aproape ca nu vad la 1metru cu ele. Intrebarea mea este becurile sunt de vina sau balastrul este defect?

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Problema poate fi cauzata atat de becuri, cat si de balast. Cele mai frecvente cauze ale variatiilor de intensitate a luminei sunt uzarea becurilor, tensiunea neregulata a alimentarii sau probleme cu balastul. Este recomandat sa verificati si sa inlocuiti ambele componente pentru a determina care este cauza exacta. Este, de asemenea, posibil sa fie necesara consultarea unui specialist in auto pentru o diagnosticare si reparatie corecte