| StarMD a întrebat:

Am o skoda fabia 1.4 tdi, iar de ieri a inceput sa mi se audă un zgomot ciudat la motor, nu pot sa il descriu, dar se aude tare ceva de genu „ vrj ", după ce adaug niste turatii acest sunet puternic dispare si se aude un țăcănit, ceva pe la curea de distributie, asa ma gandesc eu. Vă rog sa imi spuneti ce problema poate avea. Mersi mult

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, posibil distributia sau pe la rulmenti

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tacanitul nu e undeva in zona volanului? big grin
E greu sa pui un diagnostic așa, pe baza de onomatopee. Verifica prima data nivelul uleiului de servo, e un borcan negru de plastic sub capacul motorului, pe langa joja de ulei. Asta e ușor de pierdut si mersul in gol al pompei produce un vajait, in special cand misti volanul, dar nu stiu daca face chiar "vrj"...

| bogdan456 a răspuns:

Posibil sa fie vreo rola de la curea