| LuciWv a întrebat:

Salut TPU
Am si eu doua intrebari legate despre asigurarea masinii.
Eu am masina inscrisa pe Germania cu asigurare acolo, la Aliance Direct
Am avut o mica tamponare azi in trafic si am facut amiabila, intrebarea mea este daca o sa imi creasca pe viitor asigurarea pe Romania?
A doua intrebare este, eu pot circula cu asigurarea in format electronic aici in Romania? o am in PDF de pe site-ul Aliance Direct de cand am facut asiguarea online.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Deocamdată in țară se iau in calcul doar daunele din istoricul ASF, in care se raportează doar faunele societăților de asigurare romanesti. Deci nu vei fi penalizat pe România pentru acea daună. Nu este valabil insa si invers, stiu 2 persoane care au fost penalizate in Germania pentru daune produse anterior in Romania.
In ce privește a doua intrebare, raspunsul este da, poti circula cu asigurarea in format electronic si o poti prezenta astfel in cazul unui control.

| Simpatic a răspuns:

"A doua intrebare este, eu pot circula cu asigurarea in format electronic aici in Romania? o am in PDF de pe site-ul Aliance Direct de cand am facut asiguarea online."

Da poti circula cu ea si online!

"Eu am masina inscrisa pe Germania cu asigurare acolo, la Aliance Direct
Am avut o mica tamponare azi in trafic si am facut amiabila, intrebarea mea este daca o sa imi creasca pe viitor asigurarea pe Romania?"

Nu sunt foarte sigur, cred ca va creste asigurarea cand o vei avea inscrisa pe Romania daca e pe acelasi nume RCA-ul
Pana atunci o sa creasca asigurarea in Germania
Creste de fiecare data cand esti vinovat si scade cu o clasa de fiecare data cand nu ai eveniment raportat la 12 luni parca

suntserios
| suntserios a răspuns:

Având în vedere că nu ai mai avut RCA in Romania o să începi de la B0 indiferent de ce ai făcut prin alte tari.

| relian a răspuns:

Poti circula si in RO dar nu stiu cit timp.Nu cred ca poti circula asa ani dea rindu.
Ai facut amiabila, cei aia? Daca asigurarile voastre nu stiu despre acest accident, nu are ce sa iti creasca, poate scula daca esti barbat si inca mai e in crestere, ori sinii daca esti femeie laughing

Asigurarea nu creste pe tara, creste pentru ca acea asigurare iti mareste unde ai tu masina asigurata.
De asemenea daca schimbi asigurarea, alea stiu despre toate accidentele raportate asa ca indiferent la care mergi, asigurarea e mai mare, decat in cazul in care nu ai avea accidente deloc.

Bine acele accidente se sterg dupa o vreme, se sterg, nu mai stie nimeni de ele, dar asta e alta poveste.

Amiabila banui ca ai cazut la intelegere cu cel pe care l-ai accidentat i-ai dat ceva bani si fiecare in drumul lui.

E bine ce ai facut, in felul asta asigurarea ta nu va sti de acel accident, asa ca nu iti va creste nimic, poate doar libidoul laughing

Aia cu circulatia, trebuie sa intrebi cit timp poti circula cu masina in RO inscrisa in alta tara.