| Seby119 a întrebat:

am si eu o intrebare de care inca nu sunt bine lamurit si as vrea ca cineva sa ma lamureasca.
In legatura cu cutiile de viteze automate. Am vazut unele modele care au mai multe trepte adica: 1, 2.,3,4 N, D, R, P si unele care au doar N, D, R, P +/-. As vrea sa stiu care este diferenta intre ele si cand se utilizeaza aceste trepte 1, 2,3,4 pentru ca majoritatea i-am vazut ca folosesc doar treapta D.
As vrea sa fiu lamurit in amanunt despre aceste modele de cuti automate si semiautomate. Multumesc!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

N neutru
D drive
P parking
R rear
+/- pentru schimbari manuale

Unele cutii au si cifrele alea de care zici tu si sunt folosite pentru tractari sau conditii meteo / offroad speciale. Sunt niste setari si limitari (viteza, rotatii ale motorului) ale cutiei.