| piciu25 a întrebat:

Am si eu o problema la un ford focus 1.8 tdi din 2000... in momentul cand apas pedala de acceleratie mai tare, in loc sa se tureze treptat, mi se ridica acul deodata la turatii la 4000 si dupa scade usor usor pana cand se echilibreaza viteza cu turatia. Ce ar putea fi? da funda+vot

Răspuns Câştigător
| SysRq a răspuns:

Salut: Acum 2 ani am avut aceeasi problema de fapt tatal meu a avut-o tot cu un ford focus 1.8 tdi din 2002 era discul de ambreaj, iti recomand sa il schimbi pana nu se mananca de tot discul si vei ramane fara ambreaj.Mentionez ca un disc nou de ambreaj la Ford e 10 milioane sau 1000 lei noi asa a fost acum 2 ani si din cate stiu asa este si acum + montat vreo 11 mil, iar pana vei schimba discul de ambreaj nu mai tura foarte tare motorul deoarece se distruge mai repede! Sper ca ti-am fost de ajutor.O zi buna!

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pot fi 3 probleme:
- Disc ambreaj;
- Rulment ambreaj;
- Senzor turatie;

Daca vrei o parere dar din moment ce nu vad iti imaginezi ca nu pot fi sigur, este discul de ambreaj. Nu cumpara pana nu esti convins de problema!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Consulta un mecanic auto, posibil sa ai ambreiajul defect, ai turatie motor dar nu ai deplasare.

| heddy10 a răspuns:

Cablul de la acceleratie. Schimba-l ca asa a avut si tata

| sherlock a răspuns:

Destul de probabil de la ambreaj, asa imi facea si mie cand am avut discul spart.

| alexmircescu13 a răspuns:

Daca motorul se tureaza cand apesi brusc acceleratia, e posibil sa patineze ambreiajul, astfel turatia motorului nu se transmite imediat catre roti.

| djstefan a răspuns:

E dus diskul de ambreaj sau placa de presiune.ma poti contacta pe stefan_stefan010