| Loffne a întrebat:

am si o întrebare : Mi-am achiziționat un motor, acum câteva zile, mai exact un aprilia RS 125 2007. Când l-am luat a mers perfect, i-am schimbat bateria azi, si îmi apare un martor ( un dreptunghi cu o cheie in interior ) si nu mai învârte, știe cineva de la ce poate fii?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imobilizatorul, cheia are chip la fel ca la masini in interior, iar imobilizatorul este partea electronica, care decteaza daca, cheia pe care ai introdu-so in contact este cea reala, altfel nu poti porni (acelasi caz ca la masini) (sunt mecanic-electronist nu vorbesc din ce aud de la altii) se poate face immo off, sau sa inlocuiesti imobilizatorul, si cheia cu tot cu contact, trebuiesc luate aceste piese noi impreuna sau sh dar de pe acelasi motor, mai multe informatii ai aici :http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php? 84124-Aprilia-Sr-125-Immobiliser