| stokeMake a întrebat:

Am un ford gri si chiar azi i-am cumparat baterie noua, ca aia m-a lasat.Cand am vrut sa merg cu el am mers ce am mers si dupa la bord a inceput sa apara niste beculete, si apoi se stingea de tot toate becurile de la bord...Dar ce este ca baterie i-am cumparat.o fi alternatorul?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Inainte sa cumperi o baterie, ar fi bine sa verifici ambele si bateria si alternatoru.Ai nevoie doar de un aparat de masura, asta asa pentru o verificare usoara. Daca ai aparat de masura sau daca are cineva cunoscut tie, mergi ia si verifica alternatoru, e usor.Cu motorul pornit verifici la bornele bateriei citi volti sunt, ar trebuie sa arate undeva la 14 volti. Daca nu-ti vin 14 volti atunci alternatoru e pe duca sau e dus, ca urmare in cateva zile iti va muri si bateria noua.Nu este deloc bine sa mergi cu o baterie pana se descarca de tot,asta daca alternatoru nu mai incarca, pentru ca bateria aia noua fiind va muri de tot, adica n-o sa mai ai ce face cu ea, nu stiu exact ce se intampla tehnic in interior dar asa am aflat de la cei care vind baterii, se usuca nu stiu ce chestii si asa am patit eu personal, deci ii cred.Deci ai baterie noua, verifica acum alternatoru. Apoi mai sunt si alte posibile cauze care poate sa faca ca beculetele ce spui sa se aprinda, desi cam greu sa fie alta cauza, asta pentru ca daca ai avea scurt sar arde siguranta, deci asta e cel mai indicat sa verifici alternatorul.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poate să fie si un scurt pe undeva; mai ales daca ai spălat-o, poate să fi intrat apa si pe unde nu trebuie; nu întotdeauna la scurt trebuie să se ardă si siguranțele. Totuși, le poți verifica.
Dar testerul iti spune cel mai bine care e problema.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este posibil ca alternatorul sa fie defect.Cel mai probabil are carbunii consumati.