| Alex2542 a întrebat:

azi intr-o intersectie semaforizata o femeie cu viteza a patruns in intersectie pe culoarea rosie a semaforului si a provocat un accident cu un alt participant la trafic care pe culoare verde vira la stanga. s-a sesizat autoritatile iar ei au dat dreptate femeii cica chiar daca era rosu acela era semafor pietonal cine imi poate explica dau funda

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Politia nici nu mai stie ce face. Iti zic eu de ce i-au dat dreptate tipei, pentru ca le-a bagat niste bani intre hartii sa scape de probleme. Daca era saraca nu rezolva nimic si platea daunele produse.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai hotaraste te... da semaforul era pentru pietoni atunci inseamna ca nu a trecut pe rosu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N-ai fost tocmai explicit.
Daca tipa a trecut pe rosu, ar trebui sa i se ia permisul pe loc. Chiar daca semaforul era si pentru pietoni, in functie de el i se permite accesul in intersectie.
Daca tipul facea insa stanga, probabil trebuia sa acorde si prioritate de dreapta in acea intersectie, desi in acest caz n-ar fi avut verde la semafor, ci galben intermitent.
Deci, daca soferul accidentat a avut galben intermitent la semafor si nu verde, atunci el e vinovat de accident.

| AliLina2 a răspuns:

Pai nu e nimic de explicat. femeia a trecutpe rosu la semafor..are voie. daca soferul celelalt nu s-a asigurat in stanga si in dreapta clar ca a fost vina lui.