| paulthegame a întrebat:

Cat costa scoala auto categoria b? si ce acte trebuie?

Răspuns Câştigător
| crbogdan a răspuns:

undeva la circa 1.000 - 1.500 de lei, asta depinde la ce instructor te duci + taxele astea

taxa de cazier, 10 lei la Trezoreria de sector sau 12, 60 de lei la Poştă (cazierul este valabil timp de 3 luni)
taxa de timbru, 4 lei
taxa de permis auto, 68 de lei (se plăteşte la orice unitate CEC sau orice sucursală BCR)
taxa de examinare pentru categoriile AM, A, A1, A2, B, B1 si BE, 6 lei (valabilă pentru primele trei încercări)
taxa de examinare pentru categoriile C, C1, Tr, D, D1, CE, DE, C1E, D1E, Tb, Tv, 28 de lei (valabilă pentru primele 3 încercări)
taxa de reexaminare pentru orice categorie, 84 de lei (valabilă după trei examene la care candidatul a fost declarat respins)
taxă pentru închirierea autovehiculului "Şcoală" în vederea susţinerii examenului de conducere auto, 100 lei
taxă încheiere dosar, 20 de lei (această taxă nu este practicată de toate şcolile)
taxă pentru ora suplimentară de conducere cu autoturismul "Şcoală", după terminarea celor 30 de ore obligatorii, 50 - 80 de lei, în funcţie de şcoala auto.

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Scoala costa aproximativ 1200 lei,
actele necesare le vei face la cererea instructorului, nu te apuca sa faci singur actele, el stie ce acte, cand si unde trebuie facute.
Actele pe care le vei face impreuna cu instructorul sunt:
Cazier judiciar (valabil 6 luni)
Taxa examen auto
Taxa permis auto
Avizul psihologic (valabil 1 an, cunoscut si ca fisa medicala)
Copie Buletin si carte de identitate
Foto tip permis auto – 2buc.
Cerere de inscriere la examen
Fisa scolarizare dactilografiata
De ultimele 2 se ocupa strict instructorul.

| Alice3939 a răspuns:

In jur de 1000 lei