| Bostanel321 a întrebat:

cum pot verifica niste jante BBS daca sunt originale, in afara de material....au vreo 7-8kg cu tot cu cauciucuri. Funda

1 răspuns:
| Începătorul988 a răspuns:

Salut. O simpla cautare pe google te ajuta
Jantele care vin echipate din fabrica pe o masina sunt denumite jante originale sau OEM (Original Equipment Manufacturer). Fabricantii de masini nu produc efectiv aceste jantele ci incheie contracte cu terti pentru producerea lor la standardele de calitate specificate de catre acestia.

Jantele aftermarket nu sunt produse de catre sau pentru fabricantul masinii ci pentru vanzarea ca piese de schimb. Cei mai multi clienti cred ca jantele aftermarket sunt inferioare calitativ jantelor OEM insa acest lucru nu este neaparat si adevarat. Diferenta este data de calitatea produsului si de seriozitatea producatorului de jante. Daca o janta aftermarket are in compozitie materiale de proasta calitate si procesele de fabricatie sunt indoielnice (cazul jantelor produse in China si Taiwan) atunci calitatea produsului finit lasa de dorit. Insa, daca se utilizate standarde superioare de fabricatie atunci jantele aftermarket pot rivaliza sau chiar intrece in calitate jantele OEM.

O alta diferenta insemnata intre cele doua tipuri de jante este pretul. Jantele aftermarket sunt uneori mult mai ieftine decat jantele originale cumparate de la reprezentanta. Diferenta de pret este data de regula de politica comerciala prohibitiva pe care o aplica reprezentante auto