| tomaaaa a întrebat:

Salut TPU! Daca inscriu o masina in Germania, Bulgaria sau orice alta tara din uniune, eu care locuiesc in Romania, daca ii fac masinii niste modificari mai putin ortodoxe care nu sunt legale la noi dar in Germania spre ex este legala, poate sa imi ia talonul? Si daca da, unde il pot redobandi?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca glumesti, nemtii sunt mai rai la capitolul tuning facut in garaj la nea caisa decat la noi!
Poti sa faci si aici modificari la o masina nu trebuie sa fie inmatriculata in alt stat.
toti care au masini inscrise inca pe Bulgaria sunt niste cocalari cu masini de 1.9 diesel care nu vor sa dea impozit de 100 si ceva de lei pe an, cocalari obositi, inainte le inmatriculau pe Bulgaria ca sa scape de taxa de mediu acum...eu v-as da fara drept de circulatie aici, adica sa poluezi in Romania dar platesti impozit in Bulgaria, Romania tara de rahat condusa de carnati.
Pe de alta parte nu ai ce modificari sa faci care sa fie legale in alte state si aici nu, din contra ar trebui aici sa fie legale in primul rand dupa principiul teritorialitatii!
Dar ce modificari faci de nu sunt legale? chip tuning e legal, tobe daca pui de bun simt nu vor fi sesizabile, distantiere la roti alea nu sunt dar nici nu am auzit ca s-ar intampla ceva cu asta.
Doar swampul de motor e mai pe ilegale asa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu cred ca e ceva legal in Germani si nu la noi... oricum talonul iti poate fi retinut in orice tara daca nu respecti legea tarii respective si il recuperezi de la autoritatea emitenta

| Vântulalb a răspuns:

Daca inscrii masina in orice alta tara in afara de Romania, vei putea circula in tara doar vreo 6 luni. Nu merita.