| AdyA1998 a întrebat:

Salut TPU, fac scoala auto pentru categoria B și am probleme cu neatenția la volan. Am luat sala fără probleme cu 25 de puncte din prima dar îmi este frica de oras pentru ca am momente în care uit sa ma asigur sau ma mai încurc. Știu legislația foarte bine și conduc okay pentru început dar de multe ori uit sa ma asigur și nu ma pot concentra foarte bine din cauza emoțiilor. Totodată am probleme în sensul giratoriu, instructorul îmi pune de multe ori frana când vreau sa intru chiar dacă ma asigur pentru ca sunt alți șoferi care se baga foarte repede în sens și nu apuc sa intru prea repede, sau alții care nu dau semnal și fac viraj și se pune ca nu le-am acordat prioritate chiar dacă eu credeam ca se duc drept în fata pentru ca nu au semnalizat. Aveti idei cum sa fiu mai concentrat și sa nu ma mai pierd la volan, am orașul în 2 săptămâni și nu vreau sa il pic, dau funda

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Nu exista rezolvare teoretica pentru ceva practic.
Trebuie sa conduci cat mai mult in trafic, in special in zona de examen, ceea ce inseamna achiziționarea orelor de condus.
Ia MagneB6 si SedatfPC sa te mai linistesti.
De asemenea poti lua niste suplimente de la farmacie pe baza de lecitina, ginko biloba, cupru, zinc, poti intreba farmacista ce iti recomanda pentru concentrare.
Nu bea cafea, cola si energizante inainte de a te urca la volan.
Bafta,

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mai cumpara ore de condus!
conduci bine zici, dar lipsa concentrarii la volan te poate costa mult atunci cand vei conduce tu fara cineva care sa iti puna frana din pedale dublewinking
cand conduci recomand sa fii atat relaxat dar cat si concentrat la manevrele pe care le faci! nu distras si nici stresat!
sunt destui soferi cu vechime care sunt distrasi de exemplu conduc si vorbesc la telefon, nu ai cum sa fii concentrat 100% cand tu ai o ocupatie, nu ma refer la cei care scriu mesaje pe telefon aceia sunt sinucigasi, cat la cei care conduc cu o mana si cu alta au telefonul la ureche!
succes

| adryang78 a răspuns:

Nu există soluții minune, tot de la tine vine rezolvarea. happy
Da, sunt mulți berbeci în trafic care nu respectă regulile de circulație și trebuie să fii pregătit să-i ferești tu pe ei. În rest, siguranța de sine la volan vine doar din experiență. Acum îți vine mai greu să te concentrezi fiindcă reflexele tale sunt condiționate încă, adică pierzi câteva fracțiuni de secundă în care creierul procesează și transmite ce trebuie să faci. Prin experiență, aceste reflexe devin necondiționate, adică le vei face intuitiv, instinctiv, fără să mai treacă prin filtru.
Succes și să stăpânești permisul cu responsabilitate și fără incidente!