| AgruptiS7 a întrebat:

imi puteti spune ordinea actelor pentru inmatricularea unei masini de pe Botosani pe Suceava?

Multumesc!

Funda!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai nevoie de:
-cartea de identitate
-certificat de inmatriculare
-placutele de inmatriculare pe BT
-copie act identitate vanzator
-cerere pentru inmatriculare definitiva
-contract-formular de vanzare-cumparare cu anexa de certificat de radiere (3 exemplare)
Faci programare la rar, telefonic sau pe www.rarom.ro - de aici vei primi certificatul de autenticitate
Scoti adeverinta ANAF pentru taxa auto.
Mergi cu certificatul fiscal si inregistrezi masina la primaria de care apartii, platesti si o taxa de inmatriculare de 60 de lei, si o parte din impozitul anual. Tot acolo vizezi fisa de inmatriculare, in luna curenta inmatricularii. Trebuie sa contina si viza primariei de la vanzatorul masinii.
Faci programare pentru inmatriculare definitiva pe www.prefecturasuceava.ro
Inchei polita RCA in vederea inmatricularii.
Platesti la CEC o taxa de 37 lei pentru certificatul de inmatriculare.
Mergi la inmatriculari (in Iulius Mall), in ziua in care ai programarea pentru inmatriculare, si depui actele de mai sus, platesti 40 de lei pentru contravaloarea placutelor, si eventual inca 40 de lei in plus, daca vrei sa fie numere preferentiale. Nu se tine cont de ora la care esti programat, se tine cont doar de data, deci poti merge de dimineata, cu conditia sa ai programarea in ziua respectiva. In 2-3 ore primesti numerele noi, si o dovada in schimbul certificatului. Certificatul tau va veni prin posta, in cateva zile.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E vorba de o schimbare de proprietar sau doar adresa?