| thegame9 a întrebat:

Salut TPU! happy
In Germania sunt preturile mai mici la masini decat la noi in Romania? ...Ca de ex un audi a4 1.6 din 2007 are acelasi pret ca la noi in tara(aceeasi masina), sau sunt puse la misto? ..ca de nu, ce rost mai are sa le mai cumperi de acolo.Cine ma lamureste si pe mine cu importul asta, cu cat sunt mai ieftine masinile acolo si daca chiar merita sa strabati 1200 si cv de km? laughing
fundawinking

6 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Bine inteles ca mai bin ii aduci o masina din Germania..Pentru ca uite cum ii :o fi acelasi pret dar uitate la km, la dotari, la cum ii intretinuta masina.una ii sa cumperi de ex cu 6000e o masina din Germania in timp ce la noi aceeasi masina dar care este in tara de vreo 3-4 ani o gasesti aicea la 5700e.
Dar daca tot vrei sa iti iei masina cauta pe net cu atentie sa cumeperi de la proprietar! Cu km putini, dotari. Poti sa optezi pentru diesel!

| RB26DETT a răspuns:

Din Germania iei masini cu motoarele trecute, daca ai sti cum merg ei cu masinileee, sunte le mai ieftine dar sa iti explic cum merg nemtii cu masinile [majoritatea] : viteza 1 acceleratia la fund pana ajunge turometrul pe rosu, schimba a 2-a acceleratia la fund pana ajunge turometrul pe rosu, a 3-a acceleratia la fund pana ajunge turometrul pe rosu. tatal meu a lucrat in Germania un an si stie foarte bine cum conduc aia. deci masinile le iei ieftine dar mai puturoase, nu trag asa de bine dupa parerea mea, la viata lor au fost intretinute dar nemtii sunt cam intepati cu pedala de acceleratie, au o ciuda pe ea, pana nu atinge podeaua masinii nu se simt ei bine.

| CatalinOrzan a răspuns:

Da, sunt preturile mult mai mici.

| armand3004 a răspuns:

Depinde de masina. De exemplu, la noi, masinile mai vechi si de fite sunt mai ieftine decat in Germania. Gen, in Romania un Touareg cu dotari bune, de prin 2004-2005 il cumperi cam cu 10.000 de euro, in timp ce in Germania cumperi unul chel, cu motor de 2.5 diesel cu cel putin 11.000, si mai pune si imatricularea. Este un paradox romanesc care se explica astfel: romanii, in anii de glorie (pana in 2010) cumparau masini de lux, cu motoare de peste 3.000 de cm cubi din Germaia la preturi bune. Anii au trecut, combustibilul s-a scumpit, taxele au crescut, intretinerea scumpa, veniturile au scazut si le vand ca sa scape. Problema este ca oferta este foarte mare iar cererea... foarte mica.

Din Germania, la ora actuala, este rentabil sa aduci masini de lux, noi (BMW Seria 6 de dupa 2010, Mercedes-Benz S, CLS, de dupa 2009, Audi A4 de dupa 2009, Audi A7 de dupa 2010, etc.) Acestea chiar merg bine. In tara, noi sunt foarte scumpe, iar second nu prea se gasesc. Iar oamenii (cei care mai au bani) le doresc la preturi mai mici.

| EddiWeed a răspuns:

Da sunt mai ieftine acolo, dar nu doar asta conteaza.sunt foarte bine intretinute, nu ruleaza decat pe autostrada sunt reparate (majoritatea) in service specializat(nu in spatele blocului) din cauza asta majoritatea masinilor sunt aduse din germania.bineinteles ca fiecare padure are si uscaturi.dar nu ca in Romania

| FantaZEW a răspuns:

Deci,Sa zicem ca aici in Romania un Audi a 4 il cumperi cu 29.000 euro in Germania pretul ajunge chiar la 18.000 euro ^^ ps: in Germania preturile la masini sunt mult mai ieftine ca in Romania crede-ma chiar merita. Funda ^^?