| ripperstrm a întrebat:

Ma tot gandesc sa imi cumpar o masina.
Si nu stiu ce sa aleg intre opel astra g si vectra b.
Amandoua sunt acelasi an 2002 si cam aceleasi dotari motor pret etc.
Voi ce ati alege?
Funda

4 răspunsuri:
| PirvulescuCosmin a răspuns:

Aici depinde ce design iti place tie cel mai mult. Sa te gandesti la avantajele si dezavantajele pe care le primesti odata cu achizitionarea uneia. Diferenta de consum ar fi infirma intre cele 2 (adica opel astra g probabil cu maxim 1 litru ) consuma mai putin.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astra G e mai ok. E foarte 'legata' caroseria, nu duce lipsa de spatiu, si are mai multe motorizari disponibile.
Cum spune si colegul, Vectra B 1.6 16V Ecotec e o combinatie cam naspa, se chinuie motorul pe caroseria aia, si din cauza asta consuma ulei. 1.8 benzina e un motor bun pentru caroseria aia.
La Astra G, poti cauta una cu motor 1.6 8V, foarte ok si la consum, si la fiabilitate, si la putere.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil Astra, avand in vedere ca Vectra B are caroseria destul de mare si greoaie, mai mananca ulei, iar consumul e destul de maricel (undeva la 9l mixt), cel putin la varianta de 1.6 16v pe care am avut-o.

| Sofer a răspuns:

Opel Astra G 1.6 se gaseste la pret relativ mic si chiar e ok masina