| GabrielSGI a întrebat:

peste aproape un an fac 18 ani, vreau sa imi iau un peugeot 406 coupe 2.0 benzina sau 2. 2hdi, care din aceste motoare este mai fiabil? la care din ele sunt piesele mai scumpe? piesele sunt mai scumpe decat la peugeot 406 in 4 usi?

6 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Nu prea sunt prea bune Peugeot! Si motorul mare deci o fie cam asa:Taxe mari, Asigurare mare, combustibil mai mult! Mai ales la un motor 2.0 benzina sub 10 l % nu scoti! Orienteazata dupa ceva mai mic un 1. 6Diesel

| Zazu a răspuns:

Eu am un 406 hdi 2.0, are consumul normal, in jur de 7 -8%.
Bineinteles ca un motor pe motorina este mai fiabil, are viata mai lunga.
Insa, cum stam pe meridiane diferite, nu pot spune nimic de taxe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intotodeauna motorul pe benzina e mai fiabil si mai ieftin la intretinere decat diesel ul. te mai razgandesti tu pana iei carnetul ca mai este mult timp.

| marcous a răspuns:

Motoarele pe benzina sunt mereu mai fiabile, intretinerea este mai ieftina iar piesele costa mai putin. Taxele de poluare sunt si ele mai mici.
Dezavantajul este consumul sporit fata de Diesel.

| Lungoci_Maryan_1998 a răspuns:

Sunt taxe mari la peugeut

| OnDuty a răspuns:

Chiar daca nu prea imi place Peugeot, iti recomand sa iti iei cel de 2.0 benzina pentru ca la celalalt pe langa consumul mare mai vin si taxele plus asigurarea daca o faci pe tine. Apropo nu stiu ce buget ai si nici nu vreau sa ma bag deoarece sunt banii tai si alegerile tale, dar eu iti recomand sa stai si sa te mai uiti, cauta bine pe internet si nu te repezi...pana la 18 ani ce mi-am luat si eu masina crede-ma am schimbat la ele de ma durea capul.Eu acum am un volvo s40 din 2006 si este extraordinar si din cate am vazut pe mobile, site-ul de masini, preturile sunt destul de ridicate la ce masina vrei sa iti iei tu si cu banii aceea poti sa iti cumperi ceva mai frumos.