| Feri24 a întrebat:

Stie cineva ce etansare de garnitura are bloc motor dacia 1397 cm3, model din 1998 cupru sau cauciuc.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Http://www.daciaclub.ro/....../index.php
Deschizi acolo topic nou, si afli exact ce garnituri au fost montate de fabrica/ce garnituri mai gasesti acum in comert.

| relian a răspuns:

Garnituri la blocul motor adica? Blocul motor nu are nici o garnitura.Garnituri ai doar intre chiulasa si bloc dar se numeste garnitura de chiulasa si mai ai inca una intre bloc si baia de ulei dar se numeste garnitura baii de ulei.Garnitura chiulasei este metaliza din cupru sau alte metale la orice masina ar fi ea de orice marca.Ailanta de la baie poate fi din metal, pluta, cauciuc sau doar pui silicon.Deci cred ca tu la chiulasa te referi.Da aia este din cupru la orice motor nu orice masina.Ca este motor de masina, de tractor, de tir etc toate sint din cupru.