| Den1470 a întrebat:

Salut TPU,vreau sa va intreb ce ii cu Opel-urile acelea pe care se pune turbo(niste furtune albastre si alte chestii). Trage masina mai tare? Daca masina are deja turbo, poti schimba furtunele ca sa mearga mai bine? Cine imi explica ce ii cu ele? Uite aici un exemplu:https://www.youtube.com/watch?v=E2caXXluY1g

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Furtunele alea albastre, cu tevi de inox polishate, se pun cand se adauga intercoolere mai mari, care ajuta supraalimentarea, facand aerul mai concentrat. Fara intercooler, aerul comprimat de turbina ajunge fierbinte in motor, cu o densitate scazuta. Daca e trecut prin intercooler, e racit, iar densitatea creste.
Furtunele in sine nu ajuta cu nimic, sunt doar niste conducte. Turbina si intercoolerul ajuta, creand o presiune mult mai mare in cilindru fata de un motor aspirat, cu o concentratie bogata de oxigen.