| Nikolassss a întrebat:

un atestat pentru sofer curierat unde pot face? si cat costa?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Pentru atestatul de sofer transport marfa genarala trebuie sa intrebi la agentia ARR (Autoritatea Rutiera Romana) din orasul tau,si te vor indruma ei sigur spre cei care tin cursurile de pregatire.
Tot aici intrebi si de cursurile pentru atestat ADR.
Atestatul ADR iti da dreptul sa conduci un autovehicul care transporta marfuri periculoase.
Marfurile periculoase pot fi transportate in cisterne, colete, vrac, etc., iar atestatul este necesar indiferent de tonajul autovehiculului(adica trebuie si la Dacia papuc daca transporta astfel de marfuri).
Examenele nu sunt grele, dar sfatul meu e sa treci pe la cursuri pentru ca se spun lucruri care-ti folosesc si astfel te poti feri de amenzi.