| Ovidiu2373 a întrebat:

Salut! Vreau sa aflu și eu dacă pot vedea la un golf 5 2008 pe benzina numărul exact de litrii din rezervor. Va rog frumos dacă știe cineva! Dau funda!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

55 de litri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La diagnoză s-ar putea să apară valoarea în litri, dar este doar o estimare.
Dacă ai computer de bord s-ar putea să poți afișa estimarea respectivă, dar nu sunt sigur.
Dacă nu ai acel computer (maxidot), nu are unde să afișeze, poate doar dacă intri în modul de diagnoză.

| relian a răspuns:

Cauta pe net modelul cel ai tu si anul si la specificatii o sa gasesti cati litri are rezervorul.

Daca vrei sa stii la un moment dat cati litri de benzina mai sunt in rezervor, aia nu ai cum, nu-ti spune nimeni chestia asta, nici calculatorul masinii nu-ti poate spune arata tie pe display.Nici nu stiu daca are asa ceva in program,chestia asta nu-i ceva importanta sa o bage aia in programul calculatorului.

Ar putea calculatorul masinii sa stie,atunci cand umpli rezervorul, el stie ca ai X litri, apoi stie cati km ai parcurs la un mom dat, dar nu stiu daca stie cam cata benzina ar fi consumat motorul.
Deci nu cred ca stie nici calculatorul masinii chestia asta. Singura informatie vine de la pompa de benzina care spune aproximativ cata banzina ar mai fi in rezervor,

Calculatorul sa stie exact cantitatea ramasa, ar trebuie sa fie pe undeva o valva, ceva gen contor sa monitorizeze cata benzina merge spre motor si cata revine de al retur inapoi in rezervor.
Apoi el sa faca calcul si asa stie exact cati km ai mers si cata benzina ai consumat si cata mai este in rezeervor

Dar cum am zis chhestia asta nu intereseaza pe nimeni.nu vad la ce ar folosi,odata ce fabricantu stie ce consum poate avea acea masina,stii si tu asta,iti arata cand e sa nu mai ai benzina, deci nu este o chestie importanta sa trebuiasca sa bage piesele alea ce am zis in sistem.

Ce stii sigur este ca atunci cand se aprinde lumina la benzina, stii ca la momentu ala mai ai in rezervor X litri, aia se stie sigur, in rest nu cred, si nici nu vad rostu sa se stie.