| matei418 a întrebat:

Salut, vreau sa-mi schimb masina si am niste dubii destul de mari...

Cele doua masini intre care oscilez: Audi A4 2002 1.6 benzina vs Hyundai Tucson 2007 2.0 motorina. As dori pareri si impresii de la posesorii acestor modele, multumiri, nemultumiri, piese ( scumpe / ieftine ), si recomandari. Nu vreau sa va ridicati in slavi masinile vreau doar sa stiu ce ar fi mai ok.
Audi A4 1.6 benzina 4800 E Vs Tucson 2.0 Motorina 5700 E.

As dori raspunsuri competente, MULTUMESC

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie sincer mi se pare ca Audi este o marfa mai buna... Dar si Ferari este buna tongue Depinde cat de mult costa benzina, motorina, cum te poti obisnui mai usor cu ea tongue Bafta big grin

| BMadalin1992 a răspuns:

Hyundai tata, mai ales ca e pe motorina...

| Cornel_Ichim_1991 a răspuns:

Daca tot vrei sa iti ei ceva fain si bun, nu iti lua hyundai, i-ati ceva mai popular la noi.
Eu ce iti recomand:
diesel : vectra b y20dth( un motor foarte reusit, sunt pasionat de vectra b, am avut 2 (1.6) pana acuma si poate urmeaza a-3-a dar de data asta y20dth) din fabrica are 101 cai, dar iti recomand sa ii faci remapare undeva la 126 de cai, se simte diferenta am condus-o a unui preten.
audi a4 1.9
astra h 1.9 120 sau 150 de caluti
bmw 320, dar care parerea mea doar exteriorul e frumos, restul la interior lasa de dorit, cel putin pentru mine.
alfa romeo 1.9 JTD 120-150 cai, dar intr-adevar nu e asa populara la noi, insa sa stii ca motorul e unul foarte bun, eu am condus varianta de 120 de cai si m-a impresionat placut, sunt curios cum merge cea de 150 cai.
WW Passat B5-B6
benzina:
vectra b 1.6(ambele vectra b au fost 1.6) consum exterior 5-5.5 mers usor pana in 120, in oras 10-11 cu clima pornita si trafic.Motorul x16xel nu ti-l recomand, deoarece ii cam place uleiu, dar intr-adevar si trage foarte bine, ramai uimit si nu exagerez deloc. Acuma tinand cont ca are doar 101 caluti.
O alta benzinara nu stiu care ti-as putea recomanda.
Top 3 daca ai bugetul undeva la 6000 euro:Audi A4 1.9 Passat b6 2.0, astra h 1.9.
Asta e parerea mea personala.

| XAMQSL a răspuns:

Ai grija cu masinile pe motorina deoarece injectoarele sunt foarte scumpe. Dupa parerea mea Audi-ul este mai bun.

| Rus_Rares_1995 a răspuns:

Salutare Audi a4 1.6 nu te sfatuiesc sa iti iei din cauza consumului. cu banii aia iti iei de 18T care consuma la fel si merge de 10 ori mai bine asta daca doresti neaparat benzina.cel mai bine e sa iti iei 1.9 131cp

| Gabytzuu12 a răspuns:

Dupa mine un Audi cu motor de 1, 6 este mai bun decat un Tucson.Motorul la Audi e mic si o sa consume mai putin decat tucsonul...parerea mea