| AdriaNNN0722 a întrebat:

Salut, vreau sa stiu daca se poate conduce o motocicleta de 600cm3 cu A2 daca are limitator. De exemplu Honda cbr 600RR

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce limitator are. Daca este de viteza n-are nici o relevanta, viteza nu este una dintre caracteristicile tehnice prevazute pentru incadrarea in categoria A2. Si nu stiu daca se poate limita asa mult puterea.
Parerea mea este ca nu poti conduce acea motocicleta cu categoria A2, ai nevoie de categoria A.

suntserios
| suntserios a răspuns:

CATEGORIA A2
Motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale.

Din ce scrie pe net cbr 600 are peste 70kw, deci nu o poti limita pentru A2