| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau si eu sa-mi cumpar o masina noua, prin linie de credit sau leasing, problema este ca am doar o luna la actualul loc de munca si as dori sa stiu daca exista vreun dealer auto care finanteaza si fara minim 3 luni de munca. Precizez ca am contract pe perioada nedeterminata

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Creditele se dau cand ai contract permanent de munca si 6-12 luni deja muncite la acel loc de munca.

Cum in primele 3 luni este inca in perioada de proba, nu-ti acorda nimeni credit, finatare, leasing sau alta froma de creditare.

Bancile dau credit cu minim 12 luni muncite la acelasi loc de munca si contract permanent.

| relian a răspuns:

Asa si intrebi pe aici pentru ce anume? TPU nu-i banca, asa ca mergi la o banca si intreaba acolo, sau daca dealerul are deja ei pe careva care te va finata, aia or sa te intrebe, ce lucri, unde, etc, deci tot la aia ajungi si acelasi procedeu vei urma.

Nu dealerul finanteaza, ei doara iti fac acte, e tot o banca ce lucreaza cu acel dealer, doar ca la dealer faci actele, aia suna pentru tine intreaba etc, trimit la banca datele tale, ce info iti cere dealerul si o sa primesti un raspuns, atunci, sau nu stiu exact in cit timp, de regula atunci in ziua respectiva, intr-o ora ar trebuie deja sa stii, din mome ce ala iti ia datele.

| blackann a răspuns:

Nu, iti trebuie minim 6 luni.