| mihai567 a întrebat:

Salutare.
Am o bicicleta aproape noua de la first bike si de curand mi-a aparut o problema. Nu mai sta deloc pe al 2-lea pinion, daca sunt pe pinionul 1 si ii dau de la maneta pe 2, el sare direct pe 3..si merge asa chiar daca de la maneta e pus pe 2. Are cineva vreo idee despre ce ar putea fi vorba? sa fie oare compromis robotul de viteze?

1 răspuns:
| Bybanu a răspuns:

Sare pentru ca se trage prea mult macaraua.
Daca ai schimbator de maner cu ceas (unde apare numarul pinionului) va exista mereu probleme.
Incearca sa schimbi mai incet (sa dai mai incet de maner), sa fie intre 1 si 2 pe ceas, sa nu sara pe pinionul 3.

Cei ala robot de viteze, ca nu am mai auzit de asta?