| anonim_4396 a întrebat:

Salutare....am si eu o intrebare in legatura cu o statie auto de emisie receptie (storm discovery 2) : in magazin sunt de 4w cele "legale" iar eu as vrea s-o fac mai puternica. stiu ca sunt niste amplificatoare (http://www.e-statiicb.ro/Amplificatoare-Statii-CB/Amplif icator-CB-KL-203) dar am auzit ca poti "umbla" in ele...multumesc daca ma poate ajuta cineva.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conduci vreun tir sau avion? ce ai nevoie de asa ceva? sau poate vrei sa ramai g\fara ea la vreun control?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Degeaba iti cumperi statie cu putere mare, receptia e tot aia.
O sa ii bruiezi pe toti pe o distanta mare, si o sa-ti umpli rudele si frigiderul de carne, si tu tot aia o sa auzi.
Si asa radarele mai nou mai ciulesc si ei urechea la canalul 22, si se muta dupa cum sunt "demascati" pe statie. Am vazut chiar cum se bagau pe drumuri secundare, stateau cate 10 minute sa fie "liniste" pe statie, apoi ieseau si luau cate 1-2 pe loc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Electronistii" care "umbla" in ele si declara ca le-au marit puterea sunt niste neispraviti.Nu au idee cate probleme pot sa apara.
O antena buna este cel mai bun amplificator.
Se aud mai bine 4Wcurati cu o antena buna decat 100w cu una mica.
Diferenta intre 4W si 10 W este insesizabila.
La paritate de antena o statie de 100W poate sa se auda ceva mai clar si sa bata cativa km in plus.
Sunt multi camionagii care au statii de 500-1000w, antene mari si ii auzi de la 60km cum isi povestesc vietile deranjand "colegii" care nu au nicio treaba cu ei.
Dar ei au 24 v si amplificarea la puteri mari devine mai simpla.
Poti sa incerci si un amplificator.
Unele au amplificator separat si pentru receptie.
Ca sa simti ceva diferenta trebuie sa fie macar de 100W.