| SATANICC a întrebat:

Salutare! Am si eu o problema la un golf 4 tdi serie AXR. De la un timp la 100-110 kh nu mai trage imi taie pedala de accelerație, dupa faza asta orice treapta de viteza as da nu mai trage si se aude un "fasait de sub capota" tin sa mentionez daca opresc motorul si il repornesc isi revine. Stie cineva ce ar putea cauza acesta problema?

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Este foarte comună aceasta problema și nu are legătură deloc cu furtune sparte sau fisurate. Ai o eroare pe flowul turbinei, poate fi ori positive ori negative deviation. Palele turbinei variabile se blochează pe închis iar aerul nu mai poate intra în compresorul turbinei, de aceea se simte deodată puterea pierdută. Practic în acel moment presiunea scade de la 1.5 bar la zero. Atunci când oprești și repornește motorul, palele se poziționează normal, turbina având cale liberă să împingă aerul spre compresorul ei.

Acum problema poate să fie din mai multe cauze, egr îmbâcsit, pompă de înalte obosită(în acest caz ar porni greu și dimineața), injectoare proaste, vibrații foarte mari, șamd. Cel mai simplu mod de a rezolva problema este să mergi cu ea turată, astfel se va curăța de depuneri și sunt șanse să scapi fără să ajungi la service happy

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Vezi poate e un furtun de vacum la turbo.

| badpanda a răspuns:

Poate ai spart sau fisurat un furtun de la turbo.