| Mariobmb a întrebat:

Salutare am un opel astra g bertone si cand o pornesc la prima cheie cand este motorul rece nu sta la relantii si scade cam pe la 500 de turatii si imi pâlpâie in bord martorul cu bateria si imi moare daxa nu o turez usor, dar apoi nu mai am problema la ea..de la ce poate fi aveti idee?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Pai bateria cum este, e bine sa o verifici sa fie in acei parametri optimi.
Dar problema cred ca este de la un senzor ceva, bertonele asta este diesel sau benzina? Banuind ca este benzina primul lucru care imi vine in cap este sa fie pusa tester pentru Opel si vazut ce eroare da, eu zic ca sonda lambda este de vina, asta daca si consumul este mai crescut decat de obicei, daca uneori da in nas masina -in mers pana se incalzeste motorul-
Nu zic ca asta este neaparat dar poate fi una dintre cauze.
Deci pe scurt de verificat bateria masinii si pasul 2 de pus testerl si vazut ce eroare da acolo.