| ribak a întrebat:

E adevarat ca poti curata radiatorul masinii cu coca cola? Mi-a bagat ulei in apa, am rezolvat problema asta, dar acum a ramas radiatorul murdar.
Si mi-a zis cineva sa il curat cu coca cola, dar nu stiu ce efect are, daca e eficient sau nu. Sau mai bine cumpar o solutie speciala?
Astept un raspuns de la voi.
Mersi.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Coca-cola e tot aia cu apa cu zahar. Nu cureti nimic din motor cu zahar, dimpotriva... Daca vrei sa strici ceva, baga zahar.
Uleiul se curata cu degresant (diluant, benzina, alcool).
Daca vrei sa faci reparatii de genul, trebuie sa ai niste cunostinte minime.
Solutiile speciale sunt tot niste diluanti/alcool tehnic concentrati, in cantitati mici, care ataca mai mult depunerile. Ia si curata radiatorul + instalatia masinii cu apa sub presiune, apoi cu benzina, zic eu. Sau alcool tehnic. Ce ai mai la indemana.
Nu fuma in timpul operatiunii/nu folosi foc deschis sau scantei prin zona, si lasa-le cateva ore la caldura, sa se evapore alcoolul/benzina din ele.
Clateste si cu apa, inainte de a le monta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca vrei sa il scoti de pe masina, ca sa il cureti.
Otet, sau solutie speciala.

| Benczik_Patrik_2000 a răspuns:

Cumpara solutie decat sa te risti.