| mariuscoditoiu a întrebat:

Salutare prieteni am si eu o intrebare
vreau sa plec cu avionul pana in Germania in frankfurt si de acolo vreau sa inchiriez o masina.
am inteles ca acolo iti blocheaza aia o suma de pe card. intrebarea este cat timp o tin blocata? si daca imirecomandati o firma serioasa de inchirieri.
multumesc mult

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai masina personala, este de cel putin 50 ori mai avantajos sa pleci cu ea, decat sa inchiriezi una.
La cat te costa: biletele de avion pana in Germania, bodul masinii inchiriate, asiguararea masinii, plata inchirierii pe zile, iese o suma imensa.
In plus, bondul iti este tinut cateva saptamani dupa inapoierea masinii, pentru a nu apare vreo ameda sau taxe de calatorie, pentru sosele, poduri, etc, ori cineva care sa te acuze ca l-ai lovit si ai sa-i platesti masina.
Eu am inchiriat in trecut de la Avis si Budget, dar nu in Europa, ci la filialele lor de peste ocean.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la firma la firma, firmele mari de inchirieri tin de obicei suma si 2 saptamani dupa ce predai masina in caz ca apar amenzi. Vezi sa suma aia e destul de marisoara, ajunge si la 1000euro chiar si pentru masinile de clasa mica.

Firme serioase si mari in doemiu
Sixt, Avis, Hertz, Budget

Cu cat alegi o firma mai mica e posibil sa ai preturi mai bune insa ai si sansa mai mare sa ai probleme cu masinile