| Andreas96 a întrebat:

Am si eu o dilema in legatura cu inaltimea si condusul. Cei care sunteti soferi va rog sa-mi raspundeti daca este vreo problema inaltimea mea (1, 60m) in ce priveste condusul. Credeti ca imi va fi greu sa conduc avand in vedere inaltimea mea? Este posibil sa nu pot sa ac scoala din cauza asta, pentru ca am auzt un caz real cum ca o fata a fost respinsa la scoala din cauza ca era scunda. Rog sa lasati raspuns cei care au masina si conduc. Mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti conduce linistit cu inaltimea 1.60.
Am cateva prietene cu inaltimea asta, si se descurca fara probleme, la volan.
Nu are cum sa te refuze la scoala de soferi, pe motivul inaltimii.
Transmisia nu va fi o problema, la 1.60 gasesti usor o pozitie comoda a scaunului, in care sa ajungi sa apesi si ambreajul pana la fund, si vezi si in fata bine.
Scaunele au reglaj fata-spate de multi ani, pe care il reglezi dupa lungimea picioarelor, iar acum, dupa 2000, cam toate au si reglaj pe inaltime.
Dupa mintea mea, de la 1.50 in sus, poti conduce fara probleme.
Iar odata cu experienta, ai sa vezi ca o sa ai tendinta sa stai din ce in ce mai relaxat, n-o sa stai cu nasul lipit de volan. Eu la masina mea, tot timpul am scaunul dat jos la maxim. Cand se urca altii, se sperie de pozitia scaunului, desi am putin peste 1.70, iar majoritatea prietenilor mei (carora le dau masina), au aproape 1.80.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema si vei fi admis la scoala de conducere si la examinare, bineinteles daca nu esti apt medical. Nu cred ca fata respectiva a fost respinsa numai pentru inaltime.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1.60 e o inaltime perfect normala nu a nicio treaba cu condusul

| Andreas96 explică:

Am omis sa intreb daca o masina cu transmisie automata m-ar favoriza sau nu conteaza daca cutia e manuala sau automata? Mersi