| NaturalLl a întrebat:

Ce sa aleg si de ce daca se poate dintre Audi A4 B6 (2001-2004) 1.9TDI, Audi A4 B7 (2005-2007) 1.9/2.0TDI sau Volkswagen Passat B6 (2005-2008) 1.9/2.0TDI? Sunt incepator si una din astea ar fi prima mea masina. Ati putea sa ma ajutati si ce cutie sa aleg pe aleasa? Manuala sau automata?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dintre toate relele, poate as alege un A4 b7, 2.0 TDI cu DSG.
E o masina ce-ti fura inima, dar te lasa falit.
Passat b6 ar fi cea mai proasta decizie.
Eu probabil as da banii pe ceva din sectorul premium, adica Alfa Romeo, Mercedes sau BMW.
Mai exact, Alfa Romeo 159, sau Mercedes clasa C. Poate si un BMW e60, desi e cam greoaie la condus. E46 e prea micut, comparativ cu A4, e masina de oras.

| OldSoul a răspuns:

Daca esti incepator as zice un A4B6, deoarece e ceva mai ieftina, si in caz de apar neplaceri nu te costa atat de mult, plus ca din modelele date de tine are motorul cel mai fiabil.
Si in principal pentru ca e o masina ceva mai "normala" pe A4B7 si Passat B6 deja apar multi senzori in plus, deci alte potentiale probleme.
Cat despre cutie, eu as recomanda una manuala, cele automate sunt mai "Fragile", dar asta tine doar de tine.

| Americanlife a răspuns:

Salut as lua Audi a4 b6 1.9tdi pentru ca e mai ieftina e mai ieftina de intretinut are un motor f bun si as lua o manuala ca automata manca mai mult + nu se contoleaza asa bine + se strica mai repede fereste te de motoarele 2.0 tdi ca nu sunt bune 1.9 e f bun