| Nelutzu222 a întrebat:

Salutaree. cam cat ar trebui sa fie un consum mediu la un ford focus din 2002. cu motor de 1.6, benzina 16 valve si 100 cai. Asa aproximativ. oras cu extern. Multumesc. astept raspuns de la cunoscatori

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind o masina veche de 14 ani, consumul este mai mare, in oras poate ajunge si la 12 litri de benzina, la drum intins, poate 7 litri/100km.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In IS ia 10%, afara cca 7% daca nu treci de 100-110 km / h. an 2000; 160 000 in bord.

| Celcareajuta a răspuns:

In oras aglomerat 12-14 litri. In oras mai lejer undeva la 10-11. extern 7-8. Astea-s consumurile.

1.5 benzina din 2015 consuma 11 in Bucuresti (si e diferenta de generatii intre motoare)

| Nelutzu222 explică:

Eu am facut asa aproximativ. in oras si pe drum afara de oras. nu autostrada. si mergand pe ambele parti. cu sau fara aer conditionat, in jur de 7-8 % si credeam ca i prea mult.

| Bebitu23 a răspuns:

Ar trebuii sa ai un consum de 5-6 extern..si in oras de vreo 7...consumul nu e mare la un ford.e pe benzina..motor 1.6. tinand cont ca ai 100 de cai, eu zic ca un consum in oras de 6 spre sapte...sau mai putin, e foarte bun..masina e super ok.